Syksyn 2025 tapahtumakalenteri

1. Syksyn 2025 osteoporoosiaiheiset etäluennot

 

Torstai 2.10.2025 klo 17.00

 D- ja K- vitamiinit olennaiset luustomme terveystekijät. Luennoitsija farmakologian professori Ilari Paakkari.

Torstai 23.10.2025 klo 17.00

Luulääkkeiden, esim. denosumabin (Prolia®), vaikutus luuhun – hyvän hoidon perusteet. Luennoitsija filosofian tohtori,

dosentti, lääketieteellinen asiantuntija Päivi Lakkakorpi.

Torstai 13.11.2025 klo 17.00

Murtumapotilaan kuntoutus: mitä se on, mihin sitä tarvitaan ja miten  se onnistuu? Luennoitsija apulaisylilääkäri, geriatrian

erikoislääkäri, lääketieteen tohtori, varapuheenjohtaja Roope Jaatinen.

Torstai 11.12.2025 klo 17.00

Osteoporoosin vaikeusasteen ja murtumavaaran perusteella valittava osteoporoosin hoito, hoidon toteutus ja vaikutusten

arviointi. Luennoitsija puheenjohtajamme, erikoislääkäri Olli Simonen.

 

Jokainen sähköpostiosoitteensa ilmoittanut jäsenemme saa 2-4 päivää  ennen kutakin luentoa kutsun ja liittymislinkin luennolle.Jos Sinulla ei ole tietokonetta, internet yhteyttä tai sähköpostia, voit   osallistua   tapaamisiin lapsesi, naapurisi, sukulaisesi tai ystäväsi tietokoneen välityksellä. Tällöin sinun on ilmoittauduttava aina erikseen kuhunkin tilaisuuteen sähköpostilla osoitteeseen:

 osteoporoosiyhdistysuomen@gmail.com.

Saat vastauspostissa kutsun ja liittymislinkin luennolle.

 

2. Syksyn 2025 vertaistukitapaamiset etänä (teams)

 

Maanantai 8.9.2025 klo 17.00

jolloin käsitellään osteoporoosin omahoitoa ja ehkäisyä sekä sen jälkeen osallistujien esillenostamia osteoporoosikysymyksiä.

 

Torstai 30.10.2025 klo 17.00   

jolloin käsitellään osteoporoosimurtumia ja niihin liittyviä kysymyksiä/kokemuksia ja näiden jälkeen muita osanottajien esillenostamia osteoporoosikysymyksiä.

 

Vertaistukitapaamisissa keskustelua johdattelee  sihteerimme Salme Komonen. Keskusteluun osallistuu tarvittaessa myös puheenjohtajamme, erikoislääkäri Olli Simonen. Vertaistukitapaamisissa saat tietoa ja lisäät varmuuttasi osteoporoosiasiossa.

Vertaistukitapaamisiin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen, sillä jokaiselle sähköpostiosoitteensa ilmoittaneelle jäsenelle lähetetään sähköpostitse kutsu ja liittymislinkki jokaiseen vertaistukitapaamiseen viimeistään kahta päivää ennen tilaisuuden alkua. Linkkiä napsauttamalla/klikkaamalla pääset suoraan vertaistukitapaamisiin.

 

 

3. Osteoporoosin peruskurssi: “ Tunne sairaus, sen syntymekanismit, ehkäisy, oma(itse)hoito ja luulääkehoito niin olet sinut osteoporoosisi kanssa ja voit hyvin.”

 

Osteoporoosin toinen peruskurssi etänä järjestetään kolmena etäluentona ja -tapaamisena syyskuussa. Kurssilla käsiteltävät teemat perehdyttävät osallistujat osteoporoosin kokonaisuuteen, luustoterveyden ylläpitoon ja osteoporoosin tunnistamiseen, oma- ja lääkehoitoon. Kurssi on avoin kaikille osteoporosista kiinostuneille henkilöille. Kurssille ei tarvitse ilmoittautua erikseen.

Liittymislinkki jokaiselle kurssiluennolle on sama::

 

Osteoporoosin peruskurssi | Microsoft Teams | Pikakokous

 

Huomaa, että em linkki on sama jokaiselle luennolle. Klikkaa sinisenä näkyvää linkkiä ja tule luennolle kuvaruudulle avautuvia ohjeita noudattaen.

Jos linkki on väriltään musta tai tumman harmaa, kopioi linkki ja siirrä se selaimesi osoite/hakukohtaan. Linkin avauduttu tule luennolle noudattamalla kuvaruudulle avautuvia ohjeita.

Linkki avataan klo 17, jonka jälkeen voit liittyä luennolle.

 

Kurssiohjelma:

 

Torstai 11.9.2025 klo 17.30 ”Osteoporoosi on elintapasairaus ja murtumasairaus. Ensimmäinen murtuma käynnistää

murtumakierteen, jos…..”

Torstai 18.9.2025 klo 17.30 “Osteoporoosin ehkäisy ja  omahoito (itsehoito).”

Maanantai 22.9.2025 klo 17.30 ”Osteoporoosin lääkehoito”

 

___________________________________________